Čo hovorí 5 najúspešnejších ľudí Slovenska na ekonomickú krízu

Autor: Maťo Oravec | 17.7.2017 o 18:02 | Karma článku: 4,05 | Prečítané:  1321x

Rozprával som sa s piatimi najúspešnejšími ľuďmi Slovenska, aby som zistil ich názor na ekonomickú krízu. Ku každému z nich pridávam jeho krátky success-story.

Peter Kander  [Úradník na ÚPSVaR]

Muž, ktorý celý život niečo hľadal, hoci sám nevedel, čo. Precestoval tak mnoho krajín, mal mnoho vzťahov a vyskúšal mnoho zamestnaní. Ale jeho skutočný úspech sa datuje až odo dňa, kedy si uvedomil, že to, čo celý život hľadal, vlastne už dávno má, usadil sa na vidieku neďaleko Ružomberka. Dodnes tam žije skromný, ale šťastný život.

Peter, aký je tvoj názor na ekonomickú krízu?

Pravdepodobne za ňu môžu ľudia, ktorí si neplnia svoju daňovú povinnosť.

Jana Trebejová  [Programátorka]

Žena, ktorá to nemala v živote ľahké. Ako dieťa bola týraná. Spočiatku to vyzeralo, že psychické stopy, ktoré to na nej zanechalo, jej nikdy neumožnia žiť plnohodnotný život. A predsa sa z toho rokmi dostala. Dnes má šťastné manželstvo a deti, ktorým sa dostalo viac lásky ako kedysi jej. Hádam sa tak generácie trvajúce rodinné prekliatie nadobro zrušilo.

Jana, aký je tvoj názor na ekonomickú krízu?

Myslím si, že ju má na svedomí zopár najbohatších ľudí sveta, ktorí majú celú globálnu ekonomiku pod palcom a pre vlastné záujmy manipulujú svetom podľa svojvôle.

Eduard Straka  [Pouličný maliar]

Eduard dosiahol úspech, ktorý väčšina ľudí nikdy nespozná - dokáže seba i svojho syna uživiť vlastným talentom a zároveň najväčším hobby. Väčšinu svojho “pracovného času” trávi na ulici maľovaním portrétov, vďaka čomu si zopár kľúčových ľudí všimlo jeho jedinečný štýl a umožnilo mu organizovať vlastné vernisáže.

 

Edo, aký je tvoj názor na ekonomickú krízu?

Problém je, že ľudia majú strach. Strach o istratu istôt, materiálneho zabezpečenia,  schopnosti splácať hypotéku, ku ktorej sa bezhlavo zaviazali. Keby sa všetci nehrnuli v strachu za akoukoľvek prácou, ktorá ich nebaví a nenapĺňa, neexistovali by dnes žiadni oligarchovia a nebola by ani ekonomická kríza.

Anna Liščáková  [Aktivistka]

Anna je príkladom toho, že človek môže naplniť zmyslom a láskou každú hodinu svojho života, a nie len víkendy a pár večerných hodín po práci. Odmalička bola milovníčkou zvierat a snívala o tom, ako im v dospelosti bude pomáhať. Dnes je dospelá a je už piaty rok zamestnaná v neziskovke, kde pomáha túlavým a týraným zvieratám, predovšetkým psom. Pred smrťou alebo nešťastným osudom ich zachránila už vyše stovky a každá šanca pomôcť Anne podľa jej slov prináša ten najúžasnejší pocit radosti.

Anna, aký je tvoj názor na ekonomickú krízu?

Viete, ja sa o ekonomiku príliš nezaujímam. Najlepšie by snáď bolo, keby tá súčasná ekonomika skrachovala úplne a musela by sa postaviť od základov nová, iná.

Katka Radlinská  [Hipisáčka]

Katka so svojím priateľom Pavlom si žijú svoj rozprávkový život, tak trochu mimo bežnú spoločnosť aj jej systém. Obaja už dávno dobre vedia, že v skutočnosti je aj tak všetko jedno, a tak sa radšej už usilujú iba o jediné - o šťastie. Posledné štyri roky trávia spoločne na cestách po Európe i Ázii a videli zákutia sveta, aké obyčajný turista na dovolenke nikdy neuvidí. Zarábajú si hrou na gitare a príležitostnými brigádami a keby sa jedného dňa chceli rozhodnúť usadiť, majú v Srbsku za lacný peniaz kúpený menší dom. Zatiaľ sa však usádzať rozhodne nechystajú.

Katka, aký je tvoj názor na ekonomickú krízu?

 Ja nemám názor na ekonomickú krízu. Na čo by mi bol?

Prečo sme zvyknutí vnímať úspech ako niečo objektívne, a niekto, kto pracuje ako napríklad úradník, nám  na "zozname úspešných ľudí" trhá oči?

A prečo tak veľmi glorifikujeme takzvaných “úspešných” ľudí a myslíme si, že ich názory a vnímanie sveta sú akosi výnimočné a hodnotnejšie než názory a postoje kohokoľvek iného? 

Každá nedostupná dokonalosť je pri bližšom pohľade aj tak iba ďalšou dostupnou nedokonalosťou, a v živote záleží na úplne iných veciach než na tých, ktorými v našej kultúre označujeme úspech. Ak sa teda chcem snažiť o skutočný úspech, musím sa usilovať o to, čo toto slovo znamená pre mňa. V opačnom prípade sa skutočne úspešným nikdy nestanem.

Ja považujem za úspešného každého, komu sa na tomto svete podarilo nájsť spôsob, ako byť šťastný, a pritom ostať sám sebou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?